ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Юлії Дупешко-Джус

екс-депутатка Заставнівської міської ради. Міський голова через суди позбавив права балатуватися на виборах у квітні 2018 року
09-11-2018 17:52

ЗАЛИШИТИ НЕ ХОЧУ ЗАБРАТИ:ХТО ЗНИЩУЄ КУЛЬТУРУ Й ПОЗАШКІЛЛЯ В ЗАСТАВНІ?

Заставнівська громада складається із міста районного значення - Заставни (орієнтовно 9000 жителів) та села Вербівці (орієнтовно 450 осіб). І хоча територіальна віддаленість даних населених пунктів знаходиться в межах методичних рекомендацій щодо здійснення реформи децентралізації, однак спільною межею Заставни та Вербівців є тільки горби. Також відсутнє пряме транспортне сполучення між містом та селом . Вербовецькі діти ходять 1,5 км пішки в школу до 10-11 класів в Юрковецьке ОТГ. Між Юрківцями та Вербівцями є значні історичні зв’язки, навіть колгосп був спільний за Союзу. Однак політичні еліти цих населених пунктів, на жаль, не мають родинних зв’язків, як це має місце у випадку об’єднання села з Заставною (нині в.о староста Вербівців та діючий секретар міської ради)… Тому далеко не наближення послуг до жителя стояло в основі створення Заставніської ОТГ.
Заставнівське ОТГ народжене у великих потугах на засадах політичної корупційної, фактів порушення законодавства України, численних скандалів  у грудні  2017 року. Вона входить в орбіту виборчого округу нардепа Максима Бурбака (голови фракції «Народний фронт» у ВРУ), де градус конфліктності в умовах децентралізації найвищий на Буковині.  Дана громада створювалася швидко, із поспіхом, у рамках мінімально допустимих меж для процесу обговорення та максимальним контролем . У випадковість такого факту напередодні парламентських виборів 2019 року віриться важко. Водночас не дивно,чому місцеве суспільство так штормило протягом осені-зими 2017 року . У квітні, після перших  виборів у Заставнівську громаду, настав штиль. Однак тривав він недовго…
 З 1 січня 2019 року Заставнівська громада переходить на прямі міжбюджетні відносини. 19 мільйонів гривень ПДФО (орієнтовно 60% від загальної суми ПДФО бюджету в 2018 році)  перейде у міський бюджет. Тож недивно, що район не може утримувати наявну структуру районних підприємств: музична школа, Палац культури, кінотеатр, спортивна школа,художня школа  та інші. Адже останні знаходяться на території міста і, в більшості, надають послуги саме міському населенню (тим паче, що місто аналогічних структур немає).  І коли прийшов час ділити не тільки гроші й владу, а й відповідальність, майже за півроку господарювання в статусі ОТГ міська влада, як стало зрозуміло з їх дій на останній сесії районної ради в листопаді, виявилася неготовою ….  Як наслідок,  небезпека ліквідації нависла над закладами культури та позашкілля Заставнівщини.
Варто зазначити: створення широкого формату Заставнівського ОТГ, якого всіляко уникала заставнівська правляча політична еліта, дозволила б уникнути такого негативного факту для людей, що  мають великий ризик залишитися без засобів для існування. Однак  економічне обґрунтування Заставнівського ОТГ на етапі її створення не було донесено до широкого загалу. Не відомо чи воно взагалі було і в самих  ініціаторів створення даного ОТГ на чолі з Заставнівським міським головою Радишем В.. Замість цього аргументу, як мантра, на етапі створення громади всюди звучало «ми попробуємо маленьке об’єднання», «Треба, щоб депутати були від міста в раді…». Тож працівники міської ради в робочий час штучно розпалювали ворожнечу між заставнівчанами та  жителями с.Веренчанки. Останні також бажали ввійти до складу Заставнівської ОТГ. Однак Веренчанський сільський голова , як показали результати експрес-інтернет-опитування, мав всі шанси перемогти на перших виборах в Заставнівську громаду. А ділити владу міський голова , напевне, не мав бажання ні з ким…. Тож краще нехай доєднуються після виборів, чим зараз. Пасивність жителів громади стали причиною переваження  інтересів місцевої влади над інтересами простих мешканців та можливістю розвитку Заставнівської громади як конкурентоспроможної території на карті України.
 
ХРОНОЛОГІЯ КРИЗИ та СТВОРЕННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ
 
22 жовтня 2018 року Заставнівська районна рада через лист повідомила Заставнівську міську раду, що,  «у звязку з проведення адміністративної реформи та створенням ОТГ на території Заставнівського району районна рада виходить зі складу засновників комунальних підприємств: ДЮСШ Заставнівського району, Заставнівської музичної школи, Заставнівської художньої школи, Районного кінотеатру «Мир».».Водночас орган місцевого самоврядування районного рівня рекомендував  Заставнівській міській раді набути право засновника у відповідних комунальних закладах. Оскільки послугами даних закладів користується також частина жителів сір району, які не ввійшли в жодне з 4-х ОТГ району, районна рада заявила про готовність   співфінансувати утримання даних закладів, у разі навчання дітей із поза меж ОТГ. У перелік групи ризику також потрапили Заставнівський районний Будинок дитячо-юнацької творчості та Заставнівський районний екологічний центр, засновниками яких є Заставнівська районна державна адміністрація.  
Даний лист 23 жовтня  було зачитано на сесії Заставнівської міської ради та прогноровано (навіть не надали відповіді).  Натомість було прийнято рішення «Про створення комунального закладу Заставнівська міська дитячо-спортивна школа» Заставнівської міської ради Чернівецької області.
 Чим зумовлена така преференція спортивної школи над іншими закладами, діяльність яких після 1 січня 2019 року стала невизначена, здогадатися неважко. На жаль, далеко не індикатори професійності  лягли в основу його прийняття: за даними зведеної відомості по результатах 2017-2018 н.р. даним закладом не було підготовлено жодного «кандидата в майстри спорту» чи «розрядника». У той час як інші заклади з «групи ризику» мають суттєвіші  здобутки. Наприклад, Заставнівська музична школа знаходиться першою не один рік у обласному рейтингу за результатами участі в обласних, Всеукраїнських, Міжнародних конкурсах її вихованців. Проте перевагу міською радою було надано саме спортивній школі. У місті кажуть, це тому, що директором даного закладу є Леваніна І.І. – дружина чинного  секретаря Заставнівської міської ради, діюча депутатка.  Окрім того, тут працює техпрацівником ще одна чинна депутатка, тьотя Інни Ігорівни, удостоєна титулу «найкращий депутат (за версією міського голови)» та відзначається високим рівнем скандальності, віддана міському голові.  Поміж людьми, які опинилися під загрозою звільнення, зявився жарт: «Хай кожен з міської ради покладе  своїх дружин чи родичів  керівниками у наших установах, тільки б вони й дальше працювали».
Не отримавши розуміння з боку Заставнівської міської ради, Заставнівська рада надіслала всім вище зазначеним установам «листи щастя» про їх ліквідацію з січня 2019 року. Аналогічний  проект рішення виносився на сесію районної ради 1 листопада.
Пішовший на такий крок, як це не важко зрозуміти, керівника району принаймні потурбувалися про те, щоб у випадку звільнення люди отримали якісь соціальні гарантії, прописані у законодавсті України. Хоча серед населення міста розуміння цієї проблеми в такому контексті не було. Нерозуміння законодавства робить місцеве населення, не тільки міста, доступним для маніпуляцій.
В.Сташевська (чинна директорка Музичної школи, у другому поколінні  діячка культури), отримавши такий лист «щастя» по відношенню до свого закладу, почала бити в набат в мережі Фейсбук. Вістка про факт закриття музичної школи швидко облетіла весь світ. Так стартував перший етап підготовки переходу Заставнівської ОТГ на прямі фінансові відносини. 1 листопада на сесію районної ради, де мало бути прийнято рішення про ліквідацію Заставнівської районної музичної школи прийшла численна делегація працівників даного закладу. Прийшли  з ними на сесію і представники Заставнівської міської ради. Правда, не з позиції мітингуючи вони повинні були брати участь у ній.
І якщо Капіцький С. – голова райради – спокійно та впевнено пояснив всім присутнім на сесії районної ради, що така постановка питання щодо ліквідації даних закладів була вимушеною (незважаючи на чисельність обурених). У нього був суттєвий аргумент -  відсутність бажання вести діалог  у даному напрямку міської ради з районною. Звісно, без образ і принижень також не обійшлося . Але бажання знайти конструктивне рішення кризи стало причиною створення спільної робочої групи з представників районної, міської влади та директорів закладів «групи ризику». Стурбованість і схвильованість міської влади давала про себе знати неодноразово на сесії ради: безглузді викрикування, неаргументовані звернення…
Враженнями від роботи в Спільній  робочій групі ділиться один із її учасників – І.Димка. «Заставнівське ОТГ вже 4 в районі, однак такого конфлікту як по Заставні у нас не було ніде. Наші партнери часто вдаються до мови шантажу та диктування умов. Але  вирішення в компромісах…» - Схвильований.-  «Зрозумійте правильно, - продовжує,- такого поняття як районний бюджет» вже ж і немає. Є бюджет кількох сіл району, які не увійшли до складу ОТГ . Далеко не найзаможніші в районі. По озвучених розрахунках , якщо місцева влада  бере на себе всі заклади, які ми плануємо їм передати, то у них ще залишається 700 000 грн.Паралельно ж можна плавно працювати над їх реорганізацією. Якщо це залишається на бюджеті району, то виникає дірка в 5 000 000 грн. Тому, якщо місто не візьме на себе ці заклади, то люди будуть вивільнені.
Якби ми того не хотіли. Ми просто немаємо звідки платити!» - відчуається розпач. «Не розумвю: чому коли створили Заставнівську громаду ніхто про це не думав (про економічні показники, про інфраструктуру)? Всі хотіли до газди, а тепер боронь, Боже, потрапити до нього?!».
ПАЛАЦ КУЛЬТУРИ
Палац культури в місті Заставна видався на славу. Двохповерховий велетень вражає своєю монументальністю. Та чи потрібен він мате в такому вигляді громаді? – задумався. А в очі кидається гармонія розмірів та простоти дизайну вміло поєднаних у ньому. Він стоїть на підвищенні в центрі міста, спостерігаючи за його сьогоденням. Дившся на цього кам’яного ткрасення і не віриться, що його може очікувати доля меншого брата – міського Будинку культури. Здійснюючи черговоу реформу, його закрили в кінці минулого століття. Потім продали. Тепер в його  літньому кінотеатрі росте ліс.!....  

 

 

  

 

Переглядів (2762) / Коментарі (10)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...