БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  ПОЛІТИКА   >>> 1 Квiтня 2009

Верховна Рада: жарти жартами, а вибори Президента будуть у жовтні. У Ющенка протестують

Президент України Віктор Ющенко зробить до Конституційного суду подання щодо конституційності ухвали Верховної Ради про призначення чергових президентських виборів на 25 жовтня 2009 року, заявила на брифінгу заступник голови Секретаріату президента - представник президента в Конституційному суді і Центральній виборчій комісії Марина Ставнійчук.

За її словами, сьогоднішнє рішення парламенту про призначення дати виборів президента є неконституційним, і змусить главу держави звернутися до Конституційного суду.

При цьому Ставнійчук має намір рекомендувати президенту визначити це подання як невідкладне. Вона підкреслила, що, ухвалюючи сьогоднішнє рішення, парламент керувався виключно політичною доцільністю, а не юридичними нормами.

За словами заступника голови СП, ст. 103 Конституції чітко визначає, що вибори президента проходять в останню неділю останнього місяця останнього року повноважень діючого глави держави.

Ставнійчук підкреслила, що, на відміну від попередньої редакції Конституції (до 2004 року - прим.ред.), де була чітко визначена дата президентських виборів, в положеннях чинної Конституції змінена методологія визначення цієї дати. Зазначимо, що до 2006 року чергові вибори президента проходили в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень президента.

"Парламент, нехтуючи чітко визначеною методологією, в черговий раз зайнявся питанням політичної доцільності", - сказала Ставнійчук. Вона не виключила, що таким чином ВР намагалася захистити себе від оголошення дострокових парламентських виборів, "хоча про них сьогодні не йдеться". "Я б сьогодні не говорила про дату чергових президентських виборів - я думаю, що в цьому питанні не поставлено крапку, а поставлено як мінімум декілька знаків питань", - підсумувала Ставнійчук.

У свою чергу, заступник голови Секретаріату президента Ігор Попов зауважив, що саме парламент наділений повноваженнями визначати дату президентських виборів, але рішення, ухвалене сьогодні Верховною Радою, є неоднозначним, передає УНІАН.

"Сьогодні Верховна Рада 401 голосом вирішила пожартувати (сьогодні перше квітня, а це - День сміху, в який прийнято жартувати, - прим.ред.) над народом України", - сказав Попов.

Тим часом, перший заступник міністра юстиції Євген Корнійчук вважає конституційним рішення Верховної Ради про призначення чергових виборів президента на неділю, 25 жовтня 2009 року, передають "Українські новини". За його словами, рішення "абсолютно законне і конституційне. Закон не має зворотної сили", - сказав він.

Корнійчук також не виключає, що Ющенко, найімовірніше, скористається своїм правом і звернеться з цього питання до Конституційного суду.

При цьому заступник міністра спрогнозував, що у разі оскарження Ющенка в КС призначення виборів президента на 25 жовтня, суд визнає дату конституційної.

Як повідомлялося, сьогодні, 1 квітня, Верховна Рада призначила вибори президента України на 25 жовтня 2009 року. За відповідну ухвалу проголосувало 401 народний депутат з 422, зареєстрованих в сесійному залі.
"За" проголосували 174 депутати від Партії регіонів, 155 - від БЮТ, 26 - від НУ-НС, 27 - від КПУ, 19 - від Блоку Литвина. Ухвала набуває чинності з моменту публікації.
Зазначимо, що згідно з Конституцією, чергові вибори голови держави проходять в останню неділю останнього місяця п'ятого року повноважень президента. Ющенко приступив до обов'язків голови держави 23 січня 2005 року.
Раніше найчастіше оптимальною датою проведення президентських виборів називали 17 січня 2010 року. Втім, говорили і про дату 27 грудня 2009 року і про 31 січня 2010 року.
 
NEWSru.ua